niedziela, 23 listopada 2014

Anatomia: Przydatki skóry

Gruczoły potowe:

Ekrynowe - ujście bezpośrednio na powierzchni skóry, znajdują się na całej powierzchni skóry (2-5 milionów). Pot wydzielany przez nie jest bezwonny i bezbarwny, pH waha się w okolicach 4-6,8, jest wyższe jesli wydzielanie potu jest słabsze.
Funkcje gruczołów ekrynowych - termorgulacyjna, ochronna, immunologiczna, estetyczna. Mają budowę kanalikową, dzieli się na cewkowatą część wydzielniczą, która produkuje pot, kanał wydzielniczy wewnątrznaskórkowy, bierze udział w tworzeniu potu, jednostkę kanałową wewnątrznaskórkową - otwiera się w rozszerzeniu ujściu

Apokrynowe
Uchodzą do mieszka włosowego, znajdują się w okolicy pachy, wzgórka łonowego, wewnętrznej strony ud. Zaczynają funkcjonować w okresie pokwitania, pod wpływem adrenaliny lub wysokiej temperatury wydzielają bladożółty obfity pot o lekkim zapachu, który z łatwością ulega rozkładowi z udziałem mikroogranizmów. Skład zależy od diety, płci, zabarwienia skóry i warunków.


Gruczoły łojowe

występują na całej powierzchni skóry z wyjatkiem dłoni i stóp. Ujście gruczołów uchodzi do mieszka włosowego. Najwięcej znajduje się w okolicach łojotokowych: strefa T, okolica międzyłopatkowa i mostkowa. Wydzielnika gruczołów łojowych - łój przepływa przez mieszek włosowy i odpowiada za natłuszczenie włosa. Z początkiem okresu dojrzewania gruczoły te powiększają się i następuje nasilone wytwarzanie łoju. Z wiekiem aktywność gruczołów łojowych słabnie, ich zadaniem jest utrzymywanie elastycznośći warstwy rogowej i natłuszczanie włosów. 
Skład łoju:

  • mono-, di-, triglicerydy 50%
  • wolnych kwasów tłuszczowych 10-25%
  • wosków i wyższych estrów 20%
  • skwalenu 5-10%
  • estrów cholesterolu 3%
  • Wolnego cholesterolu 1,5%


Wydzielanie zmienia się: z temperaturą otoczenia, z cyklem miesiączkowym (większe w drugiej fazie cyklu), zależne jest od płci (wyższe u mężczyzn), okolicy ciała (najwięcej na tułowiu, klatce piersiowej, centralnych częściach twarzy, najmniej na przedramionach i kończynach dolnych)


Włosy

Zaliczane są do przydatków skóry, tkwią głęboko w skórze właściwej. Są zmodyfikowanymi komórkami naskórka o różnej długości i barwie. Pokrywają całą powierzchnie ciała z wyjątkiem dłoni, podeszw stóp, błon śluzowych warg i narządów płciowych, wewnętrznych powierzchni palców. Typowe i pełne owłosienie znajduje się na skórze głowy. Średnio jest 200-300 włosów na cm2

Budowa
Włos tkwi w mieszku włosowym, lejkowatym pochwowym wgłębieniu naskórka. Cebulka włosa tkwi głęboko w skórze właściwej i leży bezpośrednio nad brodawką włosa. Odpowiada za tworzenie komórek włosa. Brodawka zawiera naczynia krwionośne które zaopatrują włos. Łodyga jest częścią która wyrasta ponad łodygą, warstwy komórek otaczające włos to pochewki wewnętrzne i zewnętrzne. Pochewka zewnętrzna składa się z tkanki kolagenowej. Mieszek włosowy otoczony jest gęstą siecią nerwów czuciowych. Do mieszka włosowego uchodzą ponadto liczne gruczoły łojowe, których wydzielina wydostaje się z mieszka włosowego na powierzchnię skóry.
Każdy włos ma swój mięsień przywłosowy. Nie mają go tylko włosy brwi i rzęs. Włos zbudowany jest z szeregu włókien keratynowych poskręcanych w wiązki.
Stałe podziały komórek włosowych w odrębie cebulki włosa powodują przesuwanie włosa do góry - keratynocyty stopniowo rogowacieją. 

Badanie stanu skóry i włosów to trichogram. 

Do mieszka włosowego uchodzą ponadto liczne gruczoły łojowe, których wydzielina wydostaje się z mieszka włosowego na powierzchnię skóry.
Każdy włos ma swój mięsień przywłosowy. Nie mają go tylko włosy brwi i rzęs. Włos zbudowany jest z szeregu włókien keratynowych poskręcanych w wiązki.

Stałe podziały komórek włosowych w odrębie cebulki włosa powodują przesuwanie włosa do góry - keratynocyty stopniowo rogowacieją. 

Keratynocyty wydłużają się wrzecionowato i tworzą korę włosa, gdzie stopniowo rogowaciejące keratynocyty układają się w wiązki i tworzą sploty poszczególnych włókien. Cały włos otowoczony jest łuskowatą osłonką powstającą z podziałów komórek nad cebulką włosa. Wewnątrz włosa znajduje się rdzeń składający się z nie w pełni zrogowaciałych komórek i pęcherzyków powietrza. Łuskowata osłonka włosa ustawiona jest dachówkowato - jeda łuska zachodzi na drugą. Jest ona coraz cieńsza w miarę długości włosa, a na samym końcu włosa ma tylko szczątkowy charakter - końce włosów są słabsze i wrażliwe na uszkodzenia.

Brodawka włosa
Zawiera rozrodczą generacje komórek odpowiedzialnych za wzrost i rozwój włosa. Odpowiedzialna jest za produkcje wiązek włókien, które są podstawową strukturą włosa. Znajdują się w niej fibroblasty pomagające budować cienką błonę podstawną- błonę gładką, która stanowi barierę chroniącą wewnętrzną część brodawki włosa. Wielkość jest zmienna i zależy od fazy wzrostu. 

Rodzaje aparatu włosowo-łojowego

Włos podstawowy - cechuje się przyśpieszonym wzrostem, jest związany z gruczołem łojowym, ma znaczenie umiarkowane

Mieszek włosowy właściwy - utworzony przez cienki włos, połączony z gruczołem o bardzo dużym znaczeniu, w wyniku zmian w mieszku może rozwinąć się trądzik. 

Meszek włosowy - cienkie i krótkie włosy, połączone ze szczątkowym gruczołem łojowym.

Czynniki uszkadzające włosy: promieniowanie UV, silne szampony używane zbyt często, zbyt mocna suszarka elektryczna, chemiczne zabiegi upiększające włosy, zbyt silne upinianie fryzury, zbyt intensywne czesanie wilgotnych włosów, farby do włosów z amoniakiem, środki utleniające, leki i inne.

Zdrowe i ładnie falujące włosy są klasycznym przykładem jak powinien wyglądać zdrowy włos. Zdrowy włos posiada zewnętrzną osłonkę zbudowaną z martwych, skeratynizowanych komórek zachodzących na siebie dachówkowato.
Zewnętrzna osłonka włosa jest najmocniejszą częścią włókna włosa oraz zabezpiecza leżącą głębiej korę włosa. Kora jest wnętrzem włókna zbudowana z martwych komórek zawierających keratynę jest spłaszczona i ścięta.

Różnice pomiędzy włosami prostymi, falującymi czy kręconymi widać w ukształtowaniu włókna włosa. Włosy proste mają okrągły przekrój włókna, włosy falujące - więcej segmentów owalnych na przekroju, włosy kręcone - bardzo spłaszczony przekrój owalny.


Paznokcie

Paznokcie są przydatkami skóry, zalicza się je do zrogowaciałych wytworów naskórka. Paznokieć stanowi ochrone dla mocno ukrwionych i unerwionych zakończeń palców dłoni i stóp.
Główny składnik paznokcia to białkowa keratyna z dużą zawartością siarki, wapnia, fosforu i arsenu. 
Paznokieć to przezroczysta, lekko wypukła płytka o grubości około 0,5 do 0,7 mm. Zbudowana jest z bezjądrowych keratynocytów. Płytka paznokcia spoczywa na łożysku, czyli obrądku naskórkowym podpaznokciowych zwanym hyponychium
Bogate w naczynia krwionośne łożysko zaopatruje leżąc między nim a płytką paznokciową, macierz - matrix.

Paznokieć składa się z trzech podstawowych części:
Trzon, czyli płytka paznokciowa - od korzenia do wolnego brzegu, keratynowa, nie posiada naczyń krwionośnych oraz nerwów, spoczywa na łożysku.
Korzeń, będący podstawą paznokcia, pod naskórkiem zaczyna się od macierzy
Wolny brzeg - część płytki paznokciowej wystająca ponad opuszek palca, barwa biała lub szarawa.

Łożysko leży tuż poniżej płytki paznokciowej, jest dobrze unaczynione i unerwione, ma budowę listewkowatą, wzdłuż kierunku narastania paznokcia.
Warstwa rozrodcza łożyska ma dwie części: pomiędzy korzeniem paznokcia a obłączkiem znajduje się stopniowo keratynizująca warstwa rosnącego paznokcia, poniżej płytki leży bruzdowana powierzchnia łożyska, po której posuwa się rosnący paznokieć.
Macierz paznokcia to część łożyska poniżej korzenia. Jest silnie unaczyniona i unerwiona. Jest to najwrażliwsza i najważniejsza część paznokcia. Jej uszkodzenie daje widoczne uszkodzenie paznokcia. 
Łękotka - obłączek - przejście pomiędzy macierzą a płytką paznokcia. Jest słabiej ukrwiona - wygląda jak blade zachodzące słońce. Często jest lekko wzniesiona nad pozostałą część płytki paznokcia i miękka - tu zaczyna się keratynizacja. Jest bardzo wrażliwa.
Obrąbek naskórkowy - skórka. naturalny fałd naskórka z grzbietu palca. Obrąbek powinien być równy, dobrze przylegać i mocno obramowywać obłączek. Nie powinien przylegać zbyt ściśle do płytki paznokciowej. 
Ściany paznokcia to fałdy skóry wystające po bokach płytki paznokciowej - czasami nazywane wałami paznokcia bądź obrąbkiem paznokciowym. Wzrost paznokcia wynosi od 0,5 do 1,2 mm tygodniowo, zależy on od ukrwienia. Paznokieć powstaje w macierzy położonej pod końcową, podskórną częścią paznokcia, zwaną korzeniem paznokcia.

Obserwuje się duże indywidualne zróżnicowanie, nawet u tej samej osoby w różnych okresach roku. Promieniowanie UV powoduje, że paznokcie rosną szybciej latem. Paznokcie u rąk rosną dwa razy szybciej niż paznokcie u nóg, u osób starszych i dzieci wzrost paznokcia jest wolniejszy. Całkowity odrost paznokcia na ręce następuje co 150 dni, na nodze trwa to dwa-trzy razy dłużej.

Najszybciej rośnie paznokieć palca środkowego, nawolniej - kciuka. Paznokcie u stóp rosną wolniej, są twardsze i grubsze. W razie uszkodzenia łożyska paznokcieć odrasta zniekształcony. Normalny paznokieć jest twardy, diętki i lekko różowy. Powierzchnia zdrowego paznokcia powinna być gładka, bez zagłębień i bruzd. W późniejszym wieku paznokcie rosną wolniej i stają się silniej skeratynizowane, skruszałe i łamliwe. Kolor paznokcia zmienia się z różowo półprzezroczystego na żółtawy lub białawy opalizujący. 

Anatomia: Wykwity

Dermatologia

Nauka o schorzeniach skóry, zmianach patologicznych, uszkodzeniach skóry. Podstawą rozpozaniania i zasadnicznym elementem obrazu klinicznego chorób dermatologicznych stanowią wykwity, czyli zmiany skórne. Przy opisie zmian chorobowych zwraca się uwagę na niektóre cechy morfoloczne wykwitów czyli wielkość, kształt, postać, barwę, powierzchnie, odgraniczenie od skóry zdrowej, umiejscowienie, liczbę, ewolucję i zejście. W rozpoznaniu odgrywają rolę objawy podmiotowe: świąd, pieczenie, bolesność.

Wykwity pierwotne

Pojawiają się na skórze w początkowym okresie objawowych zmian chorobowych. Należą do nich:

Plamy: płaskie, dobrze odgraniczone od skóry zdrowej, niewyczuwalne w dotyku, różnią się od niej zabarwieniem. Rodzaje plam:

  • barwinkowe; nadmierne odkładanie się barwnika (znamiona, piegi, plame typu cafe au lait), odbarwienie (bielactwo)
  • zapalne; przekrwienie wywołane stanem zapalnym
  • naczyniowe; trwałe rozszerzenie naczyń krwionośnych (teleangiektazje), nowotworzenie drobnych naczyń (naczyniaki, płaskie plamy, które ustępują przy nacisku)
  • złogowe; odkładanie się barwnika, tatuaż, makijaż pernamentny, srebrzyca, zatrucie rtęcią. 


Grudki: Wystają ponad powierzchnię, odgraniczone od skóry. Rodzaje grudek:
  • naskórkowe; przerost naskórka
  • mieszane; zmiany występują w naskórku i skórze właściwej (łuszczyca, liszaj płaski)
  • skórne; na przykład kępki żółte


Bąbel pokrzywkowy: wyniosły ponad powierzchnię skóry, powstaje szybko i szybko ustępuje. Spowodowany jest obrzękiem skóry właściwej. 

Guzek: Wyniosły ponad powierzchnię skóry, średnica , 1cm, spoisty, zmiany w skórze właściwej, może pozostawiać blizny (guzki reumatyczne, tłuszczaki, gruźlicze, kiłowe, nowotworowe, brodawka łojotokowa)

Guz: średnica > 1 cm
  • zapalne; rumień guzowaty, czyrak
  • nowotworowe łagodne; włókniaki
  • złośliwe raki skóry


Pęcherze: wyniosłe ponad powierzchnię skóry, wypełnione płynem surowicznym lub krwistosurowicznym. Pęcherzyki średnica <0,5 cm, pęcherze średnica 0,5 cm. Mogą być wynikiem gromadzenia się płynu w przestrzeniach międzykomórkowych i śródkomórkowych.
  • podrogowe; płyn gromadzi się pod warstwą rogową, są bardzo nietrwałe (liszajec, pęcherzyca liściasta)
  • śródkomórkowe; (akantolityczne) utrata łączności między komórkami warstwy kolczystej (pęcherzyca zwykła)
  • podnaskórkowe; pokrywę pęcherza stanowi cały naskórek, jest napięty, pozostawia nadżerkę (pemifigoid, opryszczka, półpasiec, wypryski)
  • dermatolityczne; powstają poniżej błony podstawnej


Krosta: Wyniosła ponad powierzchnię skóry, wypełniona jest treścią ropą, powstaje z pęcherzy lub pęcherzyków w wyniku wtórnego zakażenia bakteryjnego (łuszczyca krostkowa, trądzik zwyczajny)

Wykwity wtórne

Stanowią zejśćie wykwitów pierwotnych i pojawiają się w okresie dalszego rozwoju lub ustępowania choroby

Łuska: złuszczająca się warstwa rogowa skóry, zejście stanu zapalnego
  • hiperkeratoza; nadmierne rogowacenie naskórka (rybia łuska, rogowiec)
  • Parakeratoza; niepełne przyśpieszone rogowacenie naskórka (łuszczyca)
  • dyskeratoza; nieprawidłowe rogowacenie pojedynczych komórek


Strup: wynik zasychania na powierzchni skóry płynu wysiękowego, krwi, treści ropnej pęcherzyków i pęcherzy, na podłożu nadżerek albo owrzodzenia. 

Nadżerka: ubytek naskórka po przerwaniu pokrywy pęcherza lub maceracja w fałdach skórnych.

Otarcie: odmiana nadżerki, ubytek naskórka powstający na skutek urazu mechanicznego

Przeczosy: linijne nadżerki spowodowane drapaniem (świerzb, wszawica, świerzbiączka)

Owrzodzenie: ubytek skóry właściwej, możę pozostawić bliznym powstaje z guzków, krost pod wpływem czynników chemicznych (kwasy), fizycznych (odmrożenie, odparzenie), mechanicznych (odleżyny)

Rana: ubytek w skórze zazwyczaj spowodowany czynnikami mechanicznymi (skaleczenie, kąsanie, szarpanie, cięcie)

Rozpadlina: linijne ubytki skóry właściwej w miejscu stanu zapalnego lub hiperkeratozy, narażone na mechaniczne rozciąganie.

Blizna: powstaje w następstwie uszkodzenia skóry właściwej po zejściu owrzodzenia lub z guzków
  • przerosłe; po zabiegach operacyjnych lub pooparzeniowe
  • zanikowe; np. toczeń rumieniowaty, liszaj twardzinowy i zanikowy


Lichenizacja

Oznacza wzrost brodawek skórnych naskórka ze wzmożonym poletkowaniem na powierzchni. Wskutek drapania i przewlekłego stanu zapalnego dochodzi do pogrubienia skóry. Wygląda jak oglądana przez szkło powiększające, widoczne zmarszczenie i poprzeczne bruzdy. Występuje u osób o ciężkim AZS i jest charakterystycznym objawen świerzbiączki.

Zliszajcowacenie

To wtórne zakażenie bakteryjne, powstające na podłożu wcześniej istniejącacych zmian dermatologicznych.

Zaskórnik (Comedo)

czop rogowo-łojowy, który zalega w przewodzie gruczołu łojowego. Jego powierzchnia jest ciemna z powodu utleniania się keratyny.
  • otwarte; ciemne punkciki na twarzy
  • zamknięte; pokryte naskórkiem


Prosak (Milia) 

Niewielki białawy twór, mała toribel gruczołu łojowego lub potowego, powstały na skutek nadmiernego rogowacenia wydzielny zatrzymanej w wyniku zaczopowania ujścia mieszka włosowego.

Kaszak (Steatoma)

Pojedyncza lub mnoga zmiana, wielkości grochu. Może dotyczyć gruczołu łojowego i mieszka włosowego. 

sobota, 22 listopada 2014

Kosmetyka: Maski kosmetyczne

Maska rozmiękczająca (rozgrzewająca)

Stosuje się ją przed oczyszczaniem skóry zanieczyszczonej, jako przygotowanie do oczyszczania. Ma za zadanie rozszerzyć pory i rozpulchnić skórę. 
Wskazania;
Przed zabiegiem czyszczenia skóy, w celu rozpulchnienia, rozszerzenia porów i usunięcia zanieczyszczeń. Do cery tłustej, zanieczyszczonej, trądzikowej i mieszanej. 
Przeciwskazania:
Aktywny trądzik, trądzik różowaty, opryszczka, grzybica, drożdżyca, dermatozy, reakcje alergiczne, stany zapalne, cera naczyniowa


Kataplazm (ziołówka)

Maska ziołowa składająca się ze składników śluzotwórczych, czyli siemię lniane, prawoślaz, płatki owsiane. Maskę ostudzoną do temperatury ciała nakładamy na twarz za pomocą szpatułki, na to na 20 minut nakładamy kompres lub maskę termiczną.
Wskazania:
Skóra zanieczyszczona, tłusta, trądzikowa
Przeciwskazania:
Aktywny trądzik, trądzik różowaty, opryszczka, grzybica, drożdżyca, dermatozy, reakcje alergiczne, cera naczyniowa, stany zapalne, klaustrofobia

Maska parafinowa

Ma działanie rozpulchniające i rozgrzewające, stosuje się przed czyszczeniem skóry lub jako maskę okluzyjną. 
Wskazania:
Jako maska rozpulchniająca do cery tłustych, zanieczyszczonych i mieszanych
Jako okluzyjna do cery atroficznych, suchych i mieszanych.
Przeciwskazania:
Aktywny trądzik, trądzik różowaty, opryszczka, grzybica, drożdżyca, dermatozy, reakcje alergiczne, stany zapalne, cera naczyniowa

Maska ściągająca

Ma za zadanie zamykać pory, zwykle zawiera substancje sebostatyczne i bakteriobójcze. Częśto zawiera tlenek cynku, kaolin i illit.
Wskazania:
Cery tłuste, zanieczyszczone, można używać jej po zabiegu oczyszczania
Przeciwskazania:
Aktywny trądzik, trądzik różowaty, opryszczka, grzybica, drożdżyca, dermatozy, reakcje alergiczne, cera naczyniowa, cera sucha i wrażliwa

Maski Lecznicze

Zawierają substancje typowe dla określonych problemów skórnych i dermatoz, dla których są przeznaczone. Przykładowo, można stosować maski w celu leczenia łojotoku, dla skóry tłustej odpowiednie będą maski z siarką, drożdżami, kamorą i mentolem.

Maska nawilżająca

Ma za zadanie nawilżać, zmiękczać naskórek, odbudować płaszcz hydrolipidowy. 
Przeciwskazania:
Aktywny trądzik, trądzik różowaty, opryszczka, grzybica, drożdżyca, dermatozy, reakcje alergiczne,

Maska liftingująca

Przeznaczone dla cery starczej, atroficznej, dojrzałej. Mają za zadanie wygładzać, spłycać zmarszczki, ujędrniać skórę, poprawiać owal twarzy. Nie ma potrzeby zmywania ich wodą i można stosować je pod makijaż. Zawierają kolagen, elastynę, kwas hialuronowy, przeciwutleniacze.

Maska żelowa (odżywcza)

Stosujemy je zawsze przed masażem

Maska algowa 

Zawiera algi oczyszczone, jest zimna, ma działanie łagodzące i wyciszające, jest plastyczna, okluzyjna.
Przeciwskazania:
Aktywny trądzik, opryszczka, grzybica, drożdżyca, dermatozy, reakcje alergiczne,

Maska termiczno-modelująca

Na przykład gipsowa, w trakcie jest bardzo gorąca.  
Przeciwskazania:
Aktywny trądzik, trądzik różowaty, opryszczka, grzybica, drożdżyca, dermatozy, reakcje alergiczne, cera wrażliwa, naczyniowa.

niedziela, 9 listopada 2014

Anatomia: Granica skórno - naskórkowa, skóra właściwa, tkanka podskórna

Granica skórno-naskórkowa
Przyleganie naskórka do powierzchni skóry właściwej zapewnia granica skórno-naskórkowa. Jest usytuowana pod warstwą podstawną i składa się z:
błony podstawnej
glikoprotein
kolagenu typu IV
fibronektyny
Strefa ta ma w młodej skórze układ falisty. U dziecka falistość jest bardzo wyraźna, z wiekiem zaczyna się spłaszczać i skóra robi się wiotka.
Naskórek wnika wgłąb skóry właściwej w formie sopli, a wyniosłości pomiędzy soplami nazywami brodawkami.
Błona podstawna zbudowana jest z:
białek
proteoglikanów (produkowane są przez komórki naskórka i skóry właściwej)
W błonie podstawnej wyróżnia się :
blaszkę jasną (zawiera amilinę)
blaszkę ciemną (zawiera kolagen typu IV)
proteoglikany
Pod blaszką ciemną znajdują się włókna (kolagen VII) mocujące naskórek do skóry właściwej. 


Skóra właściwa
Grubość skóry właściwej to 0,3 - 2,4 mm w zależności od miejsca na ciele, zależy ona ściśle od grubości tkanki podskórnej. Skóra właściwa składa się z:
włókien tkanki łącznej
zakończeń nerwowych
przydatków
naczyń krwionośnych
komórek łącznotkankowych
Zaopatrują one naskórek w substancje odżywcze, odprowadzają szkodliwe substancje.

Funkcje skóry właściwej
utrzymanie właściwości mechanicznych skóry,jest zapasem wody dzięki substancj bezpostaciowej (składającej się z proteoglikanów, czyli złożonej struktury będącej połączeniem kolagenu, elastyny i mukopolisacharydów)

W skórze właściwej wyróżniamy dwie warstwy:
Brodawkowata - leży tuż pod naskórkiem i zawiera liczne drobne naczynia krwionoście. Zbudowana jest z elastycznych włókien kolagenowych sprężystych, pętli naczyniowych oraz ciałek dotykowych. Włókna tkanki łącznej są luźno splecione, a miejsca między nimi wypełniają naczynia krwionośne włosowate i limfatyczne oraz zakończenia nerwowe znajdujące się także w położonej niżej warstwiej siateczkowanej skóry właściwej

Siateczkowata - położona jest głębiej pod warstwą brodawkowatą, stanowi około 80% grubości skóry i obejmuje ona głębsze warstwy skóry, aż do tkanki podskórnej. Zbudowana jest z grubych włókien kolagenowych, włókien nerwowych, naczyń krwionośnych włosowatych, limfatycznych. Warstwa siateczkowata zawiera także mieszki włosowe, gruczoły potowe i łojowe. W skórze właściwej znajduje się podścielisko łączno-tkankowej w skład którego wchodzą:
  • białka strukturalne produkowane przez fibroblasty, czyli kolagen (wytrzymałość), elastyna (elastyczność), włókna sprężyste zanikające w procesie starzenia.
  •  żel proteoglikanowy (bezpostaciowy zawierając kwas hialuronowy, kwas chondroitnosiarkowy, aminy wielocukrowe i inne związki)
  • fibrocty i fibroblasty
  • komórki wrzecionowate
  • komórki tuczne
  • histiocyty
  • limfocyty
  • granulocyty
  • eoznofile


Fibroblasty to główne komórki skóry właściwej, wytwarzają włóknisty kolagen.
Histocyt to wędrujące komórko łącznotkankowe, które orzpoznają ciałą obce i je pochłaniają.
Komórki tuczne wytwarzają miediatory zapalne
Komórki nerwowe przekazują bodźce, reagują na fotyk i ból.

Warstwa brodawkowata zawiera luźno związane włókna łącznotkankowe, drobne naczynia włosowate, naczynia limfatyczne i zakończenia nerwowe. Funkcją warstwy brodawkowatej jest zazębienie naskórka i skóry właściwej dzięki brodawkowatej strukturze tej warstwy, rozciągliwość skóry, zaopatrywanie naskórka w substancje odżywczne, odprowadzenie produktów przemiany materii i ciał obcych, przekazywanie bodźców. 

Warstwa siateczkowa to mocno związana tkanka łącza, zawiera głęboką sieć naczyń, mieszki włosowe, gruczoły potowe i łojowe, żęlową substancję wypełniającą. Funkcje warstwy sieteczkowatej: wytrzymałość i odporność skóry na uderzenia, ucisk oraz wiązanie wody


Tkanka podskórna
Pomiędzy skórą właściwą, a tkanką podskórną nie ma widocznej granicy. Tkanka podskórna ma podobną budowę co skórą właściwa, ale: jest wiotka, znajdują się w niej adipocyty (komórki tłuszczowe) ułożone w zraziki tłuszczowe. W tkance podskórnej występuje także kolagen, żel proteoglikanowy. Ma zdolności izolacyjne oraz daje zapas energii. 
Adipocyty powstają z preadipocytów. Są to komórki wrzecionowate, o podobnym kształce do fibroblastów, ale wypełniającymi się tłuszczami. Preadipocyty początkowo mają kształt wrzecionowaty, stopniowo tracą ten kształt, zaokrąglają się i przekształcają w adipocyty - komórki tłuszczowe mające właściwości izolacyjne i stanowiące zapas energii. 
Tkanka podskórna stanowi podporę skóry i pełni rolę ochronną w przypadki urazów mechanicznych. W tkance podskórnej znajduje się prawie cały tłuszcz skórny.
Składa się ze zrazików tłuszczowych, złożonych z komórek tłuszczowych oddzielonych tkanką łączną. Wielkość zrazików waha się w zależnośći od płci, stanu odżywienia i wieku. W przestrzeniach międzykomórkowyc znajdują się części wydzielnicze gruczołów potowych, naczynia krwionośne. U kobiet znajduje się 2 razy więcej adipocytów niż u mężczyzn. 
Zachwianie proporcji między tkanką łąćzną a tłuszczową prowadzi do celluitu i cellutis, czyli zapaleń i zaburzeń w odrębie tkanki podskórnej.
W tkance podskórnej zachodzą procesy lipogenezy - tworzenie się adipocytów z preadipocytów i lipolizy - rozkład tłuszczów do wolnych kwasów tłuszczowych i glicerolu. 

sobota, 8 listopada 2014

Kosmetyka twarzy: Jadwiga

Polski Peeling Ziołowy

zabieg głębokiego złuszczania
nie powoduje uczuleń i bliznowacenia
nie złuszcza warstwy podstawnej naskórka
nadaje się zarówno do twarzy jak i do ciała

Działanie

Wygładza skórę ze zmianami typowymi dla cery tłustej, trądzikowej. Leczy trądzik, likwiduje efekty potrądzikowe, zmniejsza pory skóry, blizny, przebarwienia, rozstępy, wygładza zmarszczki, likwiduje nadmierne rogowacenie naskórka. Wzmaga produkcję kolagenu i elastyny. 3 dni przed zabiegiem zalecane jest mechaniczne oczyszczenie skóry. 

Przeciwwskazania

infekcje, choroby skóry ropne i bakteryjne, gronkowiec złocisty, grzybica, opryszczka, brodawki płaskie pospolite, nowotwory skóry, trądzik różowaty, teleangiektazje. 

Zabieg eksfoliacji kwasami AHA i BHA

Eksfoliacja to zabieg złuszczania, usuwania zrogowaciałej warstwy naskórka za pomocą kwasów owocowych. Głębokie oczyszczenie, odblokowanie porów skóry rewitalizuje, odświeża, rozjaśnia. Stosujemy na twarzy,dekolt, szyję, dłonie, plecy i ciało.

Wskazania

Skóra łojotokowa, tłusta, gruba, blizny potrądzikowe, rozszerzone pory, skóra dojrzała i z przebarwieniami.

Przeciwskazania

Podrażnienie, trądzik w fazie aktywnej, grzybica, opryszczka, trądzik różowaty


Kosmetyka: Mechaniczne i chemiczne złuszczanie naskórka

Peeling powierzchniowy skóry

Stosuje się w zakładzie kosmetycznym w celu złuszczenia martwych komórek naskórka.

Peeling Scrub

Substancja ścierająca w postaci drobnoziarnistego proszku, przeważnie jest to krem z łupinami orzechów, pestkami brzoskwini, korzeniami, migdałami. Jest to drobnoziarnisty typ peelingu.

Peeling gommage

(ścieranie gumką). Jeden z najdelikatniejszych typów peelingów, jeśli nie jest ścierany. Zawiera enzymy z papai i ananasa (papaina i bromelaina).

Peel-off

Zasycha na skórze po nałożeniu i zmienia się w przezroczystą błonę. Można go ściągnąć kilkoma ruchami, jest delikatny.

Peelingi enzymatyczne

Rozpuszczające komórki naskórka z papainą i bromelainą

Peeling kawitacyjny

Wykorzystuje się aparat do ultradźwięków. Rozbija martwe komórki naskórka.

Mikrodermabrazja

Peeling mechaniczny. 

Peelingi ziołowe

Na przykład Polski peeling ziołowy dr. Jadwigi Użyczyn

Peelingi AHA

Kosmetyka: Karta Pacjenta


sobota, 25 października 2014

Anatomia: Budowa komórki

Budowa komórki

Komórka jest najmniejszą żywą jednostką z której składa się nasz organizm. Jej poszczególne elementy pełnią różne funkcje, a ich działania są skoordynowane. Każdą komórkę naszego ciała otacza błona komórkowa, a jej wnętrze wypełnia cytoplazma w której zanurzone są organelle komórkowe.
Zbiór komórek tego samego rodzaju nazywamy tkanką.
Zbiór różnych tkanek stanowi narząd.
Zbiór narządów to układ.
Zbiór układów to organizm.


Błona komórkowa oddziela wnętrze komórki od otoczenia, zapewnia odbieranie sygnałów ze środowiska zewnętrznego oraz umożliwia transport różnych substancji do wnętrza i na zewnątrz komórki.
Składa się głównie z lipidów i białek. Na błonie komórkowej występują łańcuchy cukrowe, tworzące warstwę, która chroni przed urazami mechanicznymi i  nie pozwala zetknąć się niektórym substancjom z powierzchnią komórki.
Białka transbłonowe pozwalają na transportowanie substancji aktywnych do wnętrza komórki.

Transport przez błony komórkowe

Przez błonę komórkową i błony organelli zachodzi nieustanny transport różnych substancji. Może on przebieać w sposób bierny jak i w sposób aktywny. Transport bierny nie wymaga nakładów energii, ponieważ cząsteczki przemieszczają się na zasadzie dyfuzji.

Dyfuzja prosta - 

bez udziału energii i białek błonowych. W ten sposób przenikają woda, tlen i dwutlenek węgla

Dyfuzja ułatwiona

za pomocą białek błonowych
przenikają w ten sposób cukry i aminokwasy

Transport aktywny

To przenoszenie cząsteczki z miejsca o ich niższym stężeniu do miejsca o wyższym stężeniu. Zachodzi on wbrew naturalnej skłonności cząsteczek do przemieszczania się w przeciwną stronę, wymaga nakładów energii i specjalnych białek transportujących.

Komórka




Cytoszkielet 

jest systemem włókien białkowych, które rozciągają się wewnątrz cytoplazmy. Jego elementy mechaniczne wzmacniają komórkę i umożliwiają przemieszczanie się organelli oraz ruchy komórki.

Jądro komórkowe 

zawiera materiał genetyczny, w którym znajdują się informacje dotyczące budowy i funkcjonowania całego organizmu. Jest otoczone podwójną błoną, która oddziela wnętrze od cytoplazmy.

Jąderko 

jest obszarem materiału genetycznego w którego obrębie powstają elementy budujące rybosomy.

Rybosomy

 to struktury zbudowane z białek i kwasów nukleinowych. Są miejscem syntezy białek. Część rybosomów związana jest z siateczką śródplazmatyczną szorstką, a część jest zlokalizowana w cytoplazmie.

Cytoplazma 

jest żelem składającym się z wody, białek, cukrów i wielu innych substancji. Przebiega w niej wiele reakcji chemicznych.

Peroksysomy 

to małe pęcherzyki, w których rozkładają się niektóre związki organiczne i substancje toksyczne.

Centriole

 to struktury białkowe, któreo dgrywają ważną rolę podczas podziału komórki.

Lizosomy

 są to pęcherzyki, w których rozkładają się niepotrzebne składniki komórki oraz substancje pochodzące z zewnątrz.

Aparat Golgiego 

jest to system spłaszczonych pęcherzyków, w których białka i lipidy są modyfikowane oraz kierowane do miejsc ich przeznaczenia w komórce. Transport białek do tego aparatu i w przeciwnym kierunku odbywa się za pośrednictwem pęcherzyków.

Siateczka śródplazmatyczna 

jest to system błon tworzących przedziały wewnątrzkomórkowe. Powstają tam nowe błony komórkowe i unieszkodliwiane są trujące związki chemiczne. Dodatkowo siateczka śródplazmatyczna szorstka zwana też siateczką ziarną jest miejscem modyfikacji białek, a śródplazmatyczna gładka (bezziarnista) stanowi magazyn jonów wapnia.

Mitochondia 

to organelle, w których zachodzi oddychanie komórkowe, czyli proces wytwarzania energii chemicznego dla całej komórki. Energia ta przenoszona jest przez związek zwany ATP (adezynotrójfosforan). Wnętrze mitochondiurm jest oddzielone od cytoplazmy dwiema odrębnymi błonami. Wewnętrzna tworzy liczne pofałdowania wnikające wgłąb organelli nazywane grzebieniami mitochondrialnymi.


DNA

Kwasy deoksyrybonukleinowy
Występuje w formie długich cząsteczek zawierających zakodowane informacje o budowie i funkcjonowaniu komórki. Materiał genetyczny znajduje się w jądrze komórkowym. Do wytwarzania cząsteczek białka potrzebny jest mRNA i aminokwasy oraz cząsteczki transportowego tRNA.

Transkypcja

W jądrze komórki tworzy się kopia genu. Budowa i funkcjonowanie komórki zależą od występujących w nich białek, Kopia genu ma postać pojedynczej nici RNA nazywanej mRNA. Związek ten różni się od DNA jedynie rodzajem cukru budującego nukleotydy i zasadą azotową, zwaną uracylem, zamiast tyminy. mRNA powstaje w procesie zwanym transkrypcją.

Anatomia: Budowa skóry



Skóra i warstwa podskórna tworzą powłokę ciałą. Stanowi ona barierę między środowiskiem zewnętrznym a wewnętrznym, zapobiega nadmiernej utracie wody przez organizm i chroni go przez wnikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. Ponadto odbiera wiele informacji płynących ze środowiska zewnętrznego. Bierze także udział w termoregulacji, wydalaniu produktów przemiany materii oraz syntezie witaminy D3.

Komórki barwnikowe

Barwa skóry zależy m.in. od ilości melaniny - barwnika występującego w powierzchniowych warstwach naskórka. Melaninę produkują rozgałęzione komórki, zwane melanocytami, które znajdują się w warstwie podstawnej naskórka. Za pomocą wypustek barwnik ten jest z nich przekazywany do wyżej położonych komórek. Zadaniem melaniny jest pochłanianie promieniowanie nadfioletowego (UV) zawartego w promieniowaniu słonecznym, a tym samym ochrona DNA przed uszkodzeniami powodowanymi przez to promieniowanie.
Melaniny są związkami wielocząsteczkowymi, które zabarwiają skórę, włosy, tęczówkę oka i sierść. Pochodzą z tyrozyny.
Eumelanina - barwnik brązowy, pochłania UVB
Feomelanina - czerwony,  bogaty w siarkę
Rasa czarna wytwarza wyłąćznie eumelaninę, rasa celtycka obydwa z przewagą feomelaniny nie posiadającej właściwości ochronnych.
Czynniki mające pozytywny wpływ na powstawanie melanin to siarka, witamina D3, estrogeny, MSH, ACTH. Czynniki mające negatywny wpływ na powstawanie melanin to kortykosteroidy i kwas askorbinowy

Rogowaciejące wytwory naskórka

Do wytworów naskórka należą włosy, paznokcie oraz gruczoły potowe i łojowe. Włosy i paznokcie są zbudowane głównie martwych komórek wypełnionych białkiem - keratyną.

Paznokcie


Osłaniają końcowe odcinki palców. Rosną ok. 0,1 mm dziennie (3 mm miesięcznie). Wyrastają z macierzy paznokcia, którą stanowią nieustannie dzielące się komórki.

Włosy


Poza wargami oraz wewnętrzną stroną dłoni i stóp włosy pokrywają całą powierzchnię skóry człowieka. W ciągu miesiąca włosy rosną ok. 12 mm. Każdy włos żyje mniej więcej 3 lata, a następnie wypada i jest zastępowany nowym.


Budowa i czynności skóry

Skóra spełnia bardzo ważną funkcję dla całego ustroju, osłaniając narządy wewnętrzne przez wpływami środowiska zewnętrznego, jednocześnie utrzymuje równowagę między ustrojem, a otoczeniem.

Odgrywa ważne role:
  • ochronną w stosunku do czynników mechanicznych, fizycznych, chemicznych i bakteryjnyc
  • w regulacji cieplnej
  • w czynności wydzielniczej i regulacji równowagi wodno-oddechowej.
  • w czynności resorbcyjnej
  • jako narząd czucia
  • w metabolizmie białek, lipidów, węglowodanów i witamin
  • w procesach czynnościowych ustroju
Funkcje skóry:
aktywne: reakcje na bodziec zewnętrzny, ochrona przed drobnoustrojami, wchłanianie składników, wydzielanie potu i łoju, zmiana ciśnienia przez kurczenie i rozszerzanie naczyń krwionośnych, odbieranie bodźców (dotyk, ból, ucisk, temperatura)
bierne: ochrona przed zimnem, promieniowaniem UV, uciskiem, urazami, tarciem

Skóra składa się z :
  • Naskórka - Epidermis
  • Skóry właściwej - Corium. Dermis
  • Tkanki podstawnej - Subcutis, Hipodermis


Poza tym zawiera:
przydatki (paznokcie, gruczoły łojowe, potowe, mieszki włosowe)
naczynia krwionośnie, naczynia chłonne oraz zakończenia nerwowe.

Flora skóry

Skóra po porodzie zostaje natychmiast skolonizowana przez różne mikroorganizmy: bakterie, wirusy, drożdże i grzyby. Flora skóry małego dziecka składa się z gronkowców białych i złocistych, paciorkowców, maczugowców i pałeczki okrężnicy. U nastolatków dodatkowo możemy wyróżnić pakietowce. U dorosłego człowieka stałą florę bakteryjną tworzą bakterie gramm dodatnie: Strephyloccocus, Corynobacterium, Propianibacterium. Najwięcej mikroorganizmów zawierają dłonie, owłosiona skóra głowy, pachy, czoło, kończyny, plecy

Unaczynienie skóry

Głęboka sieć naczyniowa znajduje się na granicy skóry właściwej i tkanki podskórnej.
Powierzchniowa sieć umiejscowiona jest w warstwie brodawkowatej skóry właściwej. Obie sieci są ze sobą połączone pionowymi naczyniami łącznymi.

Tętnice i naczynia włosowate zaopatrują tkankę, żyły i naczynia limfatyczne odprowadzają. Naczynia limfatyczne odprowadzają płyn tkankowy. Naskórek nie jest ukrwiony, jest odżywiany przez dyfuzje ze skóry właściwej.

Unerwienie skóry

Dotyczy zarówno naskórka jak i skóry właściwej. W naskórku znajdują się zakończenia nerwowe, cała sieć główna pozostaje w skórze właściwej.
Unerwienie wegetatywne - przydatki skóry oraz naczynia krwionośny
unerwienie czuciowe - zmysł dotyku, aksony czuciowe uformowane w:
- wolne zakończenia nerwowe; mieszki włosowe i gruczołu łojowe
- rozgałęzione zakończenia nerwowe; mieszki włosowe i komórki Merkla
- upostacione zakończenia nerwowe; ciałka Ruffiniego, Wegnera-Meissreram Vester-Puciniego.

Anatomia: Naskórek

Składa się z:

Keratynocytów, 

czyli żywych komórek które przekształcają się stopniowo i w efekcie końcowym tracą jądro i stają się korneocytami, czyli martwymi komórkami. Keratynocyty pochodzą z ektodermy, zewnętrznego listka zarodkowgo.



Warstwy podstawnej

Najniżej położona warstwa naskórka z komórkami o silnie zasadochłonnych, o wydłużonych jądrach ułożonych prostopadle do powierzchni naskórka. W warstwie tej stwierdza się prekursory keratyny, która jest ostatecznym produktem metabolizmu skóry.  Występują różne rodzaje keratyn:

  • Keratyna włóknista - tworzy długie włókna (np. włosy)
  • keratyna płaska - płaskie powierzchnie (np. paznokcie)
  • keratyna amorficzna - bezkształtna masa spajająca

Keratyna powstaje w komórkach żywych, czyli keratocytach.


Melanocyty 


komórki barwnikowe, zawierają barwnik skóry melaninę. Może mieć ona kolor czarno brązowy (eumelanina) lub czerwono-żółty (feomelanina).
Melanocyty wprowadzają swoje wypustki między keratynocyty i przekazują im ziarnistości zwane melanosomami, w których dokonuje się synteza melaniny. Jeden melanocyt zaopatruje 36 keratynocytów. Zadaniem melaniny jest nie tylko nadawanie skórze koloru, ale także ochrona organizmu przez promieniowaniem UV.

Komórki Langerhansa

Ich zadaniem jest wychwycenie alergenów i ich prezentacja limfocytom T. Zapewniają one ochronę immunologiczną typu komórkowego. Jest to alergia kontaktowa typu IV lub nadwrażliwość opóźniona (HSR). Komórki te mogą opuścić naskórek i wywędrować do skóry właściwiej, stąd odpowiedź zapalna i charakterystyczny dla reakcji alergicznej rumień. Stanowią one 2-4% populacji komórkowej. 

Komórki Merkla 

Nieliczne, stanowią tylko 1% komórek naskókowych. Są to receptory czuciowe. Ich wypustki cytoplazmatyczne przenikają między keratocyty. Komórki te są zarazem neuroendokrynne i nabłkonkowe. Wytwarzają neuromediatory i hormony, mając jednocześnie cytokeratyny i antygeny desmosomów. Występują liczniej na wargach, powierzchniach dłoniowych rąk i na opuszkach palców. Rejestrują bodźce wibracyjne, przekazując je do zakończeń nerwowych, z którymi się kontaktują. Odpowiadają za tworzenie się specyficznych nowotworów naskórkowych.


Komórki warstwy podstawnej łączą się między sobą i położonymi wyżej komórkami warstwy kolczystej za pomocą desmosomów (uwypukleń błony komórkowej).
Od dołu komórki warstwy podstawnej łączą się z błoną podstawną za pomocą pół desmosomów. 
Zaburzenia w tym połączeniu stanowią podstawowe źródło patogenezy chorób pęcherzowych oraz inwazyjnych nowotworów skóry.

Podsumowanie

Keratynocyty 
Funkcja
Tworzenie skutecznej ochrony przed intruzami, współudział w reakcjach układu immunologicznego
Właściwości
Stanowią 90% wszystkich komórek naskórka. W warstwie rogowej całkowicie rogowacieją

Melanocyty
Funkcja
Samoochrona organizmu przez promieniami UV
Właściwości
W różnych typach skóry przeważają różne odmiany melaniny

Wolne zakończenia nerwowe
Funkcja
Autonomiczne sterowanie czynnością gruczołów łojowych i potowych, przewodzenie bodźców ucisku i bólu

Komórki Langerhansa
Funkcja
Zewenętrzne posterunki układu immunologicznego, rozpoznają i unieszkodliwiają ciała obce, które przedostały się do skóry
Właściwości
Określane także mianem komórek żernych, pochłaniają obce ciała i je odtransportowują.

Warstwa kolczysta

Warstwa kolczysta składa się z kilku rzędów wielobocznych komórek, ulegających spłaszczeniu w kierunku powierzchni skóry. Przestrzenie między tymi komórkami wypełnione są desmogleiną (mukopolisacharydowo-białkowa) która cementuje przylegające do siebie desmosomy.
Komórki warstwy kolczystej przemieszczają się ku powierzchni, różnicując się biochemicznie, stają się aktywniejsze w procesach syntezy białek. Warstwa podstawna i warstwa kolczysta noszą wspólną nazwę warstwy Malphiego ze względu na fakt najbardziej aktywnej proliferacji (namnażania) komórek.

Warstwa ziarnista


Składa się z kilku warstw wrzenionowatych komórek o spłaszczonych jądrach, wypełnionych ziarnami keratoholiny - produktu pośredniego w wytwarzaniu keratyny. Ziarne te są ważnym produktem pośrednim w procesie wytwarzania keratyny. Występuje przetwarzanie cząsteczek z wytwarzaniem:

  • ziaren keratoholiny - bogatych w cysteinę lyb histydynę (białka cementujące wyżej położone komórki), produktu pośredniego w wytwarzaniu keratyny
  • keratynosomy (ciałka Odleanda, MCG) będących organellami produkującymi lipidy, które tworzą się na zewnątrzkomórki z błony komórkowej. Uszczelniają one lipidy tworząc spoiwo międzykomórkowe warstwy rogowej, podczas końcowej fazy procesu rogowacenia.

Strefa pośrednia (jasna)


Wąskie pasmo leżące ponad warstwą ziarnistą, a dające się odróżnić od pozostałej warstwy rogowej jedynie na podstawie specjalnych barwień histochemicznych lub w mikroskopie elektronowym. Ma ona duże znaczenie w procesie rogowacenia. Jest to warstwa bezpostaciowa, zbudowana z eleidyny - homeogennej substancji białkowej. Warstwa jasna jest wyraźna w grubym, zrogowaciałym naskórku. Ma bardzo duże znaczenie w chorobach związanych z zaburzeniami rogowacenia:


  • Rybia łuska - choroba genetyczna, bardzo rzadko nabyta

  • Keratodermia - rogowiec dłoni i podeszw stóp

Warstwa rogowa naskórka

Zbudowana jest z korneocytów, czyli martwych komórek bez jądra, zbudowanych z keratyny oraz enzymów uczestniczących w procesach metabolicznych, a także z substancji higroskopijnych zapewniających wiązanie wody. Komórki w tej warstwie układają się w kształcie muru ceglanego, ściśle przylegając w dolnych warstwach, a luźno na górze.
Spojone są mieszanką:

  • WNNKT - Wielonienasyconych kwasów tłuszczowych
  • Ceramidów
  • Cholesterolu

Okres przejścia keratynocytów z warstwy podstawnej do momentu złuszczenia trwa ok. 28 dni, przy czym mniej więcej 14 dni przypada na przejście keratynocytu z warstwy podstawnej do rogowej, a kolejne 14 dni przez warstwę rogową do chwili złuszczenia. 


Rola warstwy rogowej

Efekt bariery

Właściwości ochronne skóra zawdzięcza w dużej mierze warstwie rogowej i ziarnistej. Warstwa rogowa jest głównym elementem ochronnym skóry. Stanowi barierę, jest miejscem gromadzenia się substancji tłuszczowych, uczestniczy bardzo aktywnie w zjawisku nawilżenia skóry przez co pełni ona dominującą rolę estetyczną. 
Stałe złuszczanie warstwy rogowej przyczynia się do usuwania z powierzchni skóry czynników szkodliwych. Warstwa ziarnista natomiast, nie przepuszcza ciał obcych wgłąb skóry. Jest bardzo cienka (10-20  µm) ale dzięki budowie i składowi chemicznemu stanowi prawie nieprzenikalną barierę. Komórki ułożone są dachówkowato, składają się prawie wyłącznie z keratyny, złączone są lipidowym spoiwem. Ich przyleganie jest bardzo silne i ścisłe.
Za efekt bariery odpowiada keratyna, tłuszcze oraz struktura anatomiczna które uniemożliwiają przenikanie substancji zewnątrzpochodnch, jak również spowalniają dyfuzję wody.
Warstwa rogowa to zewnętrzna, najbardziej widoczna warstwa mająca związek ze stanem powierzchni, który w znacznej mierze zależy od ilości związanej wody i zdolności złuszczenia


Rola estetyczna warstwy rogowej

Poziom nawilżenia powinien być stały, dopuszczalne zmiany w zawartości wody wynoszą 2%, średnia zawartość wody to 13%. Kiedy spada poniżej 10 % skóra jest sucha, łuszcząca się, szorstka, biaława, spękana. Jeśli komórki zawierają za dużo wody stają się miękkie, napęczniałe, łuskowate i ulegają szybszemu odwodnieniu. Woda zmiękcza keratynę i wpływa na jej właściwości mechaniczne.


NMF - Naturalny czynnik nawilżający

Komórki leżące w strefie środkowej warstwy rogowej mają większe zdolności do wiązania wody niż leżące głębiej, co związane jest z największym stężeniem wolnych aminokwasów w tej strefie. NMF stanowi mieszaninę substancji higroskopijnych, pozwalających korneocytom wiązać wodę. W skład NMF wchodzą:

  • wolne aminokwasy i pochodne (40%)
  • kwas piroglutaminowy (12%)
  • mocznik (7%)
  • mleczany (12%)
  • składniki mineralne (18%)
  • cukry (3,5%)

Cechy NMF:

  • Powstaje w naskórku w czasie procesu rogowacenia
  • substancja silnie higroskopijna, pęcznieje podczas wchłaniania wody
  • dzięki niemu skóra jest gładka i napięta
  • ilość NMF maleje wraz z wiekiem, po przebytych chorobach i w wyniku opalania


bariera ochronna to składnik łoju pokrywającego naskórek od zewnątrz i lipidy substancji międzykomórkowej znajdującej się na poziomie warstwy rogowej tzw. cement międzykomórkowy, to głównie ceramidy, kwasy tłuszczowe, trójglicerydy i cholesterol. 
Lipidy warstwy rogowej składają się z:

  • ceramidów (45%)
  • cholesterolu (25%)
  • wolnych kwasów tłuszczowych (20%)
Na powierzchni naskórka znajdują się lipidy produkowane przez gruczoły łojowe zawierające węglowodany:

  • skwalen
  • trójglicerydy
  • woski
  • estrey steroli
  • kwasy tłuszczowe
Uszczelniają one skórę, zabezpieczają przez wodą, przeciwdziałają jej utracie i zabezpieczają przed infekcjami. 


Ceramidy

Są naturalnym składnikiem naskórka, są to lipidy mające wpływ na jego strukturę. 
Są to lipidy należące do sfingolipidów stanowiące około 40% cementu międzykomórkowego spajającego korneocyty warstwy rogowej, tworząc zwartą masę niedopuszczająca do utraty wilgoci. Chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi - słońcem, mrozem, wiatrem i zanieszczyczeniami.
W ceramidach 74% stanowią NNKT (niezbędne nienasycone kw. tłuszczowe), zazwyczaj są nie one wytwarzane przez oranizm człowieka. 
Różna dłuość ceramidów zapewnia im elastyczność i termostabilność, a struktura podobna do ciekłych kryształów zapewnia im nieprzepuszczalność wody, a co za tym idzie ma zasadniczy wpływ na wilgotnośc skóy, jej elastyczniość i  miękkość. 
Obecnie produkuje się ceramidy bardzo zbliżone do naturalnych. Wbudowują się one w strukturę cementu międzykomórkowego i spełniają swoje zadanie jak naturalnie.
Mogą być pochodzenia:

  • zwierzęcego
  • roślinnego - glikoceramidy
  • syntetycznego - pseudoceramidy
Z wiekiem ceramidy ulegają uszkodzeniu na skutek szkodliwych czynników zewnętrznych, ceramidy wypełniają także włosy, decydują o nawilżeniu, elastyczności i spręzystości.

piątek, 24 października 2014

Kosmetyka: Rodzaje cer, Badanie skóry i przydatków

Rodzaje cer

Cera normalna

źródło

  • występuje najczesciej u dzieci do okresu pokwitania
  • gładka
  • dobrze nawilżona
  • napięta
  • niepodatna na wpływ środowiska
  • dobrze odżywiona
  • nie ma rozszerzonych porów, zaskórników, naczynek (teleangiektazji) i plam barwnikowych


Cera sucha


  • najczęściej jasny kolor
  • mało elastyczna
  • mogą występować teleangiektazje i przebarwienia
  • reaguje na zimno i wiatr
  • szybciej się starzeje
  • zmarszczki wokół oczu, ust
  • z wiekiem staje się cieńsza


Pielęgnacja cery suchej

  • substancje nawilżające, lipidowe
  • zabiegi ujędrniające, liftingująće, odżywcze, dotleniające

Skóra tłusta


Nadreaktywność gruczołów łojowych związana jest z zaburzeniami hormonalnymi, która nasila się pod wpływem czynników środowiskowych, stresu, dymu papierosowego, zanieczyszczenia powietrza. Promieniowanie UV zaostrza zmiany.
  • błyszcząca
  • widoczne rozszerzone pory
  • gruba i słabo ukrwiona
  • reaguje na czynniki atmosferyczne
  • później się starzeje
  • często dochodzi do trądziku
  • pojawia się ok. 12 rż, co jest związane z hormonami

Pielęgnacja cery tłustej

  • higiena
  • czynniki antybakteryjne
  • kwas glikolowy, azelainowy, cynk, związki siarki, olejek z drzewa herbacianego
  • składniki łagodzące, pantenol, alantoina
  • składniki keratolityczne (złuszczające) mocznik, kwas salicylowy, glikolowy

Sebum

Łój chroniący skórę przed wpływem czynników zewnętrznych, składa się przede wszystkim z pochodnych lipidów. Skład i ilość wydzielonego sebum zmienia się w różnych okresach życia. Gruczoły łojowe są abrdzo ważne dla organizmu i odpowiedzialne za wiele zadań. Produkują sebum oraz steroidy i androgeny, syntetyzują lipidy wykazujące właściwości przeciwzapalne.


Cera naczyniowa


  • sucha
  • charakteryzuje się kruchością i nadwrażliwością naczyń krwionośnych
  • może być przyczyną powstawania trądziku różowatego - acne rosacea

  • szczególnie wrażliwa

Przyczyny powstawania cery naczyniowej

  • dziedziczne
  • hormonalne
  • często powiązana z nadciśnieniem tętniczym

Zewnątrzpochodne
  • promieniowanie UV
  • zmiany temperatury
  • suche powietrze
  • stres
  • alkohol
  • mocno przyprawione potrawy
  • niektóre składniki kosmetyczne i leki

Pielęgnacja cery naczyniowej

  • traktujemy jak skórę nadzwyczaj wrażliwą
  • stosujemy preparaty mocno uszczelniające naczynka
  • wit. C, rutynam kasztanowiec, arnika, jonoforeza z wit. C, wapniem, elektroliza
  • należy unikać tarcia, dlatego nie stosujemy kosmetyków wodoodpornych
  • stosujemy filtry przeciwsłoneczne


Cera trądzikowa (Acne vulgaris)



Jest cerą tłustą, na której widoczne są rozszerzone pory, krostki, grudki oraz zaskórniki, słabo ukrwiona, zgrubiała i ma szarożółty kolor.



Cera dojrzała


  • pojawia się ok. 35-40 rż
  • sucha lub mieszana
  • pojawiają się symptomy starzenia w warstwach leżących głębiej, następuje degradacja włókien kolagenowych i sprężystych
  • sucha, podrażniona, bruzdowata, traci elastyczność, pokryta zmarszczkami,  chropowata, występują naczyniaki, plamy soczewicowate, nadmierne rogowacenie

Pielęgnacja cery dojrzałej

  • wymaga dużego doświadczenia
  • biotyna, kolagen, elastyna, liposomy, wit A, E
  • zabiegi liftingujące, ujędrniające, stymulujące, termoliftingujące
  • dermatologia estetyczna: fotoodmładzanie (laser), mezoterapia bezigłowa, botox, dysport, kwas hialuronowy, mezoterapia igłowa


Cera atroficzna

  • nieregularny owal twarzy
  • opadające policzki
  • zmarszczki na czole, nasadzie nosa, szyi, dekolcie
  • skóra staje się bardzo cienka, traci rozciągliwość i elastyczność
  • następuje regres tkanki tłuszczowej, zanim przydatków skóry


Występuje w różnych dermatozach skóry, ale fizjologicznie jest związana z procesem starzenia się, którego tempo zależy od czynników zewnętrznych:
  • promieniowanie UV/UVA/UVB
  • do zmian dochodzi w głębszych warstwach skóry
  • ok. 30 rż zmarszczki mimiczne są widoczne przy twarzy w spoczynku
  • ok. 40 rż pojawiają się promieniste zmarszczki nad górną wargą (od palenia)

Przyczyny powstawania cery atroficznej

  • palenie papierosów
  • ubytki uzębienia
  •  ściąganie mimiczne ust
  •  zmiany hormonalne


Pielęgnacja cery atroficznej

  • mezoterapia igłowa i bezigłowa
  • takie jak u cery dojrzałej



Cera atopowa


Trudna i czasochłonna pielęgnacja, polega na złagodzeniu podrażnień, swędzenia i pieczenia, Aby zapobiec AZS wskazane jest stosowanie kosmetyków do skóry atopowej
  • ceramidy
  • NMF (naturalny czynnik nawilżający)
  • lipidy


Cera mieszana


Cechy dwóch rodzajów skór: tłustej i suchej. Zastosowanie zabiegów do cery tłustej i suche, może występować łojotok w partiach tłustych i silne reakcje na wodę i mydło w części suchej. Strefa T jest przeważnie tłusta, inaczej mówimy o cerze nietypowo mieszanej.

Cera mężczyzny

Jest grubsza od kobiecej, proces starzenia przychy. odzi później, ale jest gwałtowniejszy. Gruczoły łojowe są bardziej aktywne. Skóra jest najczęściej tłusta, mieszana i wrażliwa, a w okresie dojrzewania występuje trądzik. Zabiegi pielęgnacyjne i nawilżające

Badanie skóry i przydatków

Przeprowadza się za pomocą wzroku, dotyku oraz specjalnych przyrządów.
zaczyna się od wykonania demakijażu
diagnozę ułatwi lampa lupa
najdokładniejsze badanie wykonuję się pod dermatoskopem (zawiera lampę podświetlającą i szkło powiększające)

Lampa Wooda

Wykorzystuje promienie UV, zmiany skórne dają odbicie fluorescencyjne w określonym odcieniu

  • Skóra normalna - Odbicie niebiesko fioletowe
  • Skóra sucha, odwodniona - słaba fluorescencja
  • Skóra dobrze nawilżona - intensywny ciemnoniebieski
  • tłusta - prawie czarne odbicie
  • nadmierne rogowacenie - prawie białe odbicie.

Przed użyciem należy ją rozgrzewać przez 3 minuty, należy ustawić ją w odległości 20 cm od twarzy.

Przyrządy do badania skóry

Phmetr 

Sprawdzanie poziomu pH

Sebometr

Pomiar zawartości tłuszczu

Korneometr

Mierzy wilgotność

Kutometr

Pomiar mechanicznych właściwości skóry

Dermatoskop

Do oceny różnych zmian skóry

Kolorymetr

Określa stopień zabarwienia skóry

Lampa Wooda

Zmiana koloru fluorescencji w zależności od problemu skóry.

sobota, 11 października 2014

Kosmetyka: BHP, cechy i obowiązki kosmetyczki, wyposażenie gabinetu kosmetycznego, dezynfekcja.

Cechy kosmetyczki


  • znajomość anatomii i fizjologii człowieka
  • cierpliwość
  • wyrozumiałość
  • wyedukowana
  • dyskretna
  • troskliwa
  • dotrzymująca tajemnicy zawodowej
  • wzbudzające zaufanie
  • umiejąca nawiązywać kontakty
  • schludna
  • czysty, zadbany, elegancki wygląd.


Obowiązki kosmetyczki


  • Wykonywanie zabiegów kosmetycznych z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej
  • udzielanie porad z zakresu kosmetyki i higieny ogólnej
  • kierowanie pacjentów do lekarza w sprawach trudnych do zdiagnozowania
  • Dobra znajomość preparatów kosmetycznych
  • obsługa lamp i aparatów koniecznych do pracy w nowoczesnym gabinecie kosmetycznym
  • wykonywanie manicure i pedicure
  • wykonywanie zabiegów nie objętych programem szkolnym po zdobyciu odpowiednich uprawnień wchodzących w zakres pracy kosmetyczki


Urządzenie gabinetu oraz organizacja pracy

Gabinet kosmetyczny składa się:


  • jednej lub kilku kabin kosmetycznych
  • osobnego pomieszczenia do mani/pedi
  • kabiny do masażu ciała
  • kabiny natryskowej
  • poczekalni
  • pokoju socjalnego dla pracowników
  • Wszystko powinno być zorganizowane w taki sposób, aby znajdowało się w bezpiecznej odległości od urządzeń uziemionych, grzejników, rur wodociągowych i przewodów gazowych.
  • Podłoga powinna zostać wyłożona materiałem izolującym. 
  • Oświetlenie imitujące fale zbliżone do światła dziennego. 
  • Sprawnie działająca wentylacja. 
  • Odpowiednia temperatura.


Wyposażenie kabiny kosmetycznej:


  • Fotel zabiegowy anatomiczny
  • obrotowy wygodny taboret
  • szafka na kosmetyki
  • szafka na czystą bieliznę zabiegową
  • stolik podręczny z kosmetykami, narzędziami i materiałam opatrunkowymi
  • stolik z pełną aparaturą potrzebną do pracy
  • aparat do galwanizacji, anaforezy, ultradźwięków, darsonwalizacji, aparat do dogłębnej analizy skóry, lampa Sollux, wapozon, lampa bezcieniowa ze szkłem powiększającym (lampka lupa), wanna dezynfekcyjna z atestem, aparat do dezynfekcji narzędzi i bielizny, apteczka, umywalka z bieżącą ciepłą i zimną wodą. zasobnik z jednorazowymi ręcznikami, środki dezynfekcyjne


BHP w gabinecie


  1.  Utrzymywanie w czystości stanowiska pracy i narzędzi
  2. Wymiana bielizny zabiegowej na czystą dla każdego klienta
  3.  Sterylizowanie narzędzi i aparatury
  4.  Używanie wyłącznie technicznie sprawnych urządzeń
  5.  Preparaty o aktualnym terminie ważności
  6.  Przechowywanie narzędzi w warunkach zabezpieczających je przed zabrudzeniem i uszkodzeniem
  7.  Jednokrotne używanie jednorazowych produktów
  8.  Odkładanie narzędzi jednorazowego użytku, których używanie może spowodować naruszenie ciągłości tkanek do zamykanych, do szczelnych pojemników natychmiast po użyciu
  9.  Środki dezynfekujące muszą mieć atest urzędu rejestracji produktów leczniczych
  10.  Używanie jednorazowych rękawiczek
  11.  Okulary ochronne przy niektórych czynnościach, maski chirurgiczne do zabiegów mogących naruszać ciągłość tkanek (np. oczyszczanie manualne)
  12.  Osłanianie opatrunkiem skaleczeń, zadrapań i zmian na skórze, jeśli nie są one przeciwskazaniem do wykonania zabiegu
  13. Poddawanie sterylizacji sprzętu wielokrotnego użytki
  14. przechowywanie używanych podczas zabiegu materiałów, które mogą powodować naruszenie ciągłość tkanek w opakowaniach opatrzonych etykietą zawierających date ich sterylizacji
  15. Sprawdanie stanu aparatury przed użyciem
  16. Stosowanie odzieży ochronnej
  17. Mycie rąk przed każdym zabiegiem preparatami przeciwgrzybiczymi i przeciwbakteryjnymi
  18. Stosowanie wyłącznie sterylnych materiałów
  19. Spryskiwanie skóry przed zabiegami preparatami typu Skinsept
  20. Przykrywanie jednorazową serwetą powierzchni stołów
  21. Dezynfekcja po skończonym zabiegu
  22. Obrębna umywalka do mycia rąk i przyborów
  23. Przechowywanie preparatów tylko w oryginalnych opakowaniach, jeśli przelewamy je do innych pojemników trzeba zamieścić etykietę z nazwą preparatu i datą ważności
  24. Na pojemnika z roztworami preparatów kosmetycznych i środków do dezynfekcji trzeba przygotować etykietę z nazwą preparatu, datą przygotowania, terminem przydatności oraz imieniem i nazwiskiem osoby, która przygotowała roztwór.


Dezynfekcja to niszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych, w wyniku dezynfekcji obniża się liczba bakterii, grzybów i wirusów.

Narzędzia użyte odkładamy do zamkniętego pojemnika lub wanny wypełnionej roztworem dezynfekcyjnym.

Czas dezynfekcji jest uzależniony od rodzaju produktu dezynfekcyjnego
Po dezynfekcji narzędzia wyjmujemy, myjemy, rozkłądamy, suszymy i uruchamiamy autoklaw.